Ukončenie prevádzky servera VlastnýWeb

Po siedmich rokoch prevádzky server vlastnyweb.sk končí. Za ten čas bolo vytvorených a prevádzkovaných vyše 8000 webov, určených najmä pre malých podnikateľov a začínajúce projekty, takzvané startup-y. Dúfame, že sme vám týmto spôsobom pomohli v začiatkoch podnikania alebo v prevádzkovaní malej živnosti. Zo štatistík vyplýva, že na našom serveri prevádzkovali svoje weby aj väčšie firmy – eseročky.

Žiaľ, z dôvodu dlhodobej nerentability projektu a v poslednej dobe aj kvôli problémom s hostingom sme sa rozhodli, že služby ukončíme. Nechceme ísť cestou zvyšovania cien, pridávania reklám alebo nespoľahlivej prevádzky.

V snahe seriózneho ukončenia služieb sme rozložili proces odstavenia prevádzky na celý rok 2020. Budete mať dosť času na prenesenie svojich údajov na iný server podobného zamerania.

Weby v režime zadarmo (Základný balík služieb) budú ukončené skôr, pravdepodobne už v júli! Dovtedy musíte mať weby presunuté!

Ako prejsť k inému poskytovateľovi a nezblázniť sa?

Naše rady rozdelíme na platiacich a neplatiacich používateľov.

Neplatiaci používatelia (Základný balík služieb)

  • Ak nemáte zálohu svojich textov a obrázkov z webu, skopírujte si ich k sebe do počítača podľa stránok. 
  • Vytvorte si web na inom serveri.
  • Skopírujte uložený obsah starého webu na nový web.
  • Na starý web uložte oznam, že budete používať nový web a uveďte odkaz (webovú adresu) naň.

Platiaci používatelia (Prémiový balík služieb, vlastná doména, emaily...)

Platia odporúčania uvedené vyššie a pridávame ďalšie podľa služieb:

  • Skontrolujte si dobu, dokedy máte predplatené služby, na poslednej faktúre. Do tej doby musíte stihnúť preniesť svoje údaje na iný server, aby ste o ne neprišli. Platí to najmä pre vlastnú doménu, ktorú po exspirácii môže kúpiť iný používateľ.
Prémiový balík služieb
  • Skopírujte si štruktúru webu do prehľadnej tabuľky (napríklad v Exceli). Bude sa vám jednoduchšie vytvárať nový web. Ku jednotlivým stránkam uveďte, aké obrázky a pripojené súbory ste použili.
Vlastná doména

Máte 2 možnosti:

  1. Ponechať doménu u nás a my ju presmerujeme na nový server. Služba je spoplatnená ako doteraz. Vlastník domény bude stále Xion, s.r.o.
  2. Prenesiete si doménu k novému poskytovateľovi. Doména zmení vlastníka (vás alebo nového poskytovateľa). Zmena domény sa deje prostredníctvom odovzdania tzv. autorizačného kódu pre transfer domény. Požiadajte nás emailom o autorizačný kód. Prevod môže byť spoplatnený (pozri text nižšie).

Prenos domény zrealizujte až po vytvorení nového webu. Prípadne svoj zámer konzultujte s novým poskytovateľom. Doména sa dá dočasne presmerovať (pripojiť) na starý web.

Viac o presune domény nájdete v článku na našom blogu: Prenos domény k inému poskytovateľovi.

Presmerovanie domény

Požiadajte prevádzkovateľa domény o presmerovanie na nový server. Nový poskytovateľ webu vám dá inštrukcie.

Prevod vlastníctva domény na zákazníka

Prevod vlastníctva domény je u nás spoplatnený vtedy, ak je spojený s administratívnym úkonom iným ako poskytnutie autorizačného kódu pre transfer domény (zvyčajne  domény s inou koncovkou ako .sk).

Emailová schránka

Údaje (emailové správy) sú zvyčajne uložené na našom serveri a je potrebné ich manuálne skopírovať. Dá sa to použitím počítačového programu na prácu s emailami (Outlook, Pošta, Thunderbird, ...).

  1. Emaily si presuňte z priečinka prijatých správ (Inbox) do miestneho priečinka (u vás v PC).
  2. Po zmene poskytovateľa emaily z miestneho priečinka presuňte do Inboxu na novom serveri.

 
Ak vám tento postup nie je jasný, zavolajte si na pomoc počítačového administrátora alebo šikovného suseda.

Viac o prenose emailov je v článku: Prenesenie emailového konta.

Vypnutie zobrazovania reklamných odkazov

Nemusíte robiť nič, po ukončení nemá zmysel.

Ďakujeme, že ste využívali naše služby. Veríme, že prevod vašich webov k inému poskytovateľovi prebehne bez problémov. Dúfame, že ukončením prevádzky nášho servera nespustíme ďalšiu celosvetovú hospodársku krízu

Tím servera Vlastný web


Úvodná stránka blogu